„Rumíček lékařský“ tuzemák podle EU způsobuje rakovinu. Co na to Češi?

Podle zjištění Evropského úřadu pro kontrolu potravin obsahuje bez nadsázky téměř český národní nápoj tuzemák (dříve tuzemský rum) látku, která způsobuje rakovinu. Informaci přinesl server iHned.cz. Závěry výzkumu se nyní bude zabývat Evropská komise.

Pokud se Evropská unie rozhodne ingredienci zakázat, může Česko podle ministra zemědělství Mariana Jurečky požádat o výjimku. V případě, že ji EU Česku neudělí, dočkáme se nejspíše dalších stížností na „zlý Brusel“, který nám chce zakázat národní poklad. Jenže co když je látka, která dodává tuzemáku nezaměnitelné aroma, skutečně rakovinotvorná? Je pro Čechy důležitější oblíbená sklenička „rumíčku lékařského“, jak se tuzemáku s oblibou přezdívá, nebo zdraví?

Jak nedávno ukázal protikuřácký zákon, mnoho Čechů si raději posedí v zakouřeném prostoru s rizikem vzniku rakoviny plic, než aby jim stát omezoval svobodu. Proč by jim potom vadilo další riziko rakoviny, kterou může způsobovat tuzemák? Mnoho Čechů už v tuto chvíli nadává na EU v duchu: „Je přece moje věc, jestli budu rakovinotvorný nápoj bude pít nebo ne?!“

Případný zákaz se nelíbí ani českým výrobcům lihovin, pro které by byl po metanolové aféře další velkou ránou. „Rumové aroma je v nápojích několikrát ředěné a složka je tam v malém množství, proto hrozící zákaz vnímáme jako velké riziko pro český byznys,“ řekl iHned.cz výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkart.

Výjimku může EU udělit v případě, že je i přes zdravotní rizika látka tězko nahraditelná. Podobně už unie v minulosti rozhodla v případě některých skandinávských výrobků. Celá situace má ovšem jeden paradox. Česko chce po Bruselu kvalitnější potraviny. Když pak EU poukáže na to, že v Česku vyráběný tuzemák obsahuje rakovinotvorné látky, budeme chtít výjimku, abychom mohli rakovinotvorný nápoj dál vyrábět?

Není zde článek celý?