Ruské účty zasáhly do německých voleb na straně AfD: „Pokud zůstanou u moci, bude za pět let občanská válka.“

Deník Bild přinesl ve své internetové verzi zprávu, že sociální sítě německých uživatelů jsou zaplaveny protimerkelovskou kampaní z účtů, které jsou vesměs falešné nebo které se již dříve vyznačovaly šířením proruské propagandy.

„Od soboty jsou v činnosti stovky robotů, neboli automatizovaných účtů pro sociální síť Twitter. Zasahují do kampaně na podporu Alternativy pro Německo (AfD). Mnoho z nich pochází z Ruska,“ píše nejpopulárnější německý zpravodajský server.

V sobotu odpoledne kupříkladu zveřejnil účet s názvem „@RenateBiller“ zprávu s obsahem: „Pokud zůstanou u moci, pak za pět let bude občanská válka.“

Na první pohled by to nebyl žádný velký problém. Ale: Účet otevřený před několika dny má jen šestnáct followerů, avšak za dvanáct hodin získal pro svou zprávu 641 retweetů a 643 lajků. Podle odborníků je to u neznámého účtu nepřirozeně vysoká odezva. Stovky účtů, které tyto zprávy šíří, přitom pocházejí z Ruska, mají ruské nominální názvy a skládají se z náhodně se objevující kombinace písmen a čísel.

A co jiného se prostřednictvím těchto účtů běžně šíří? Jedná se o účty, které běžně šíří ruská reklamní sdělení: Reklama na nemovitosti a auta v Rusku, ruské pornografické webové stránky a také urážky ruských opozičních vůdců. Nyní se však na nich náhle objevila volební kampaň německé antiimigrační strany AfD.

Deník Bild také dokládá aktivitu ruských účtů sledováním uživatele s názvem „teletubbies007“ . Ten publikuje tweet každých 20 sekund s volebními zprávami o AfD nebo s hláškami plnými nenávistí proti Angele Merkelové a dalším politikům a stranám. To také naznačuje, že je to „inteligentní“ robot, který chce vylepšit volební výsledek AfD.

Není zde článek celý?