Ruské velvyslanectví odpovědělo na slova MZV USA o „procházce“ po konzulátu

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu považuje komentáře amerického ministerstva zahraničních věcí o situaci s budovami ruských diplomatických misí, ke kterým americké orgány ruským diplomatům uzavřely přístup, za „otevřeně výsměšné“.

„Považujeme komentáře znějících z úst oficiální představitelky amerického ministerstva zahraničních věcí H. Nauertové ohledně prohlídek Generálního konzulátu Ruska v San Francisku a ruského obchodního zastoupení ve Washingtonu, které byly označeny jako „prohlídky“, za otevřeně výsměšné,“ uvádí se v oznámení na webu velvyslanectví.

„Ve skutečnosti jde o bezprecedentní postupy, které odporují dvoustranným úmluvám, mezinárodnímu právu a vnitřnímu právu samotných USA. Kde je záruka, že s cílem „procházky“ zástupci amerických tajných služeb příště nepřijdou na lov do dalších našich objektů diplomatického majetku? Nebo do oficiálních zastupitelství jiných států v USA. Jeli diplomatická imunita tak lehko odnimatelná americkou stranou, co máme čekat dále?“ pokládají si otázky v ruském diplomatickém zastupitelství.

Ve svém prohlášení velvyslanectví neupřesňuje, jaký komentář Nauertové má na mysli, minulý čtvrtek však na brífinku představitelka amerického ministerstva zahraničí při prohlášení o situaci s proniknutím do ruských budov pracovníků amerického úřadu použila slovo tour (doslovně výlet, obchůzka, prohlídka). Když ji novináři upozornili, že to slovo zcela neodpovídá situaci, Nauertová řekla: „Pokud jsem použila slovo obchůzka a ukázalo se jako příliš měkké ve světle těch akcí, které proběhly, tak mi to prosím odpusťte.“


Není zde článek celý?