Rusko příjme adekvátní protiopatření, pokud dojde k omezení letů nad USA

Moskva příjme rozhodnutí o adekvátních protiopatřeních, pokud Washington omezí pozorovací lety nad Spojenými státy v rámci Smlouvy o otevřeném nebi, prohlásila ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

„Tento přístup Washingtonu nevěstí nic dobrého pro budoucnost této smlouvy. O tom jsme se vší vážností varovali naše partnery. Pokud budeme mluvit o amerických opatřeních, jež podle médií mají znesnadnit provádění ruských pozorovacích letů nad Amerikou, tak budeme muset zvážit, zda jsou v souladu se smlouvou. Zvážíme a přijmeme rozhodnutí o vlastních adekvátních opatřeních, neboť jak víte, neustále o tom mluvíme, zásadu reciprocity v mezinárodních vztazích nikdo nezrušil,“ řekla Zacharovová na brífinku.

The Wall Street Journal dříve oznámil, že Washington vyhlásí omezení letů ruských vojenských letadel nad americkým územím v rámci Smlouvy o otevřeném nebi.
List tvrdí, že americká strana připravuje opatření odvetou za „zákaz Kremlem letů nad Kaliningradem“.

V Kremlu okomentovali vzniklou situaci a vyzvali Washington, aby kladl své nároky v rámci dohody v přísném souladu s tímto dokumentem.

Dohoda o otevřeném nebi byla podepsána v Helsinkách 24. března 1992 zástupci 23 členských států OBSE. Rusko dohodu ratifikovalo v květnu roku 2001. Členové dohody mohou oblétávat území jeden druhého s cílem kontroly vojenské činnosti.


Není zde článek celý?