Ruský stálý představitel okomentoval myšlenku mírové mise OSN na Donbasu

Myšlenka na vyslání mírových sborů OSN na východ Ukrajiny může být vypočítána na vnitřní publikum, protože přímá přítomnost OSN může být pro Kyjev nevýhodná, myslí si ruský stálý představitel při OSN Vasilij Něbenzja.

„Mírová operace OSN (pozn. na Donbasu)? Osobně nechápu, v čem spočívá smysl této myšlenky pro Kyjev, jaké dividendy mu to přinese, bude-li to hypoteticky realizováno. Přičemž mám podezření, že to nemá být výhodné pro samotnou ukrajinskou stranu,“ oznámil Nebenzja v rozhovoru pro ruské novináře v New Yorku.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve učinil prohlášení, že hodlá prezentovat návrh na nasazení mírových sil na Donbasu na zasedání Valného shromáždění OSN, jež se má v září konat v New Yorku.

Podle Nebenzy je takový zjevný manévr ukrajinských orgánů více určený pro domácí spotřebu. „Je to takový pokus o vytvoření dojmu myšlenkového procesu ohledně nového formátu, a zároveň nadále nedodržovat jasně a přesně definovaný plán regulace, který je uveden v minských dohodách,“ řekl stálý představitel RF. Uvedl, že nyní existují pouze dva formáty o regulaci situaci na východě Ukrajiny: normandský formát (Rusko, Francie, Německo, Ukrajina) a kontaktní skupina (schůzky probíhají v Minsku).


Není zde článek celý?