Ruský zástupce při OSN posoudil perspektivy nové americké strategie v Afghánistánu

Normalizace situace v Afghánistánu s ohledem na novou americkou strategii bude vyžadovat seriózní konzultace Washingtonu a Moskvy, prohlásil stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzja.

„Abychom pochopili, co Američané chtějí a jakého vítězství chtějí dosáhnout v Afghánistánu, je samozřejmě nutné, abychom si o tom s nimi promluvili. Bylo by dobré, abychom o této otázce uspořádali vážné a smysluplné konzultace. Víme, že Afghánistán je taková země, ve které vojenskou cestou vítězství nikdy nedosáhnete. Lze říct, že je to země, nad kterou nikdo nikdy nezvítězil,“ řekl Nebenzja v rozhovoru s ruskými novináři v New Yorku.

Před časem americký prezident ohlásil novou americkou strategii činností v Afghánistánu. Trump odmítl mluvit o vojenských aspektech strategie, ale uvedl, že rychlé vyvedení vojsk z Afghánistánu nenastane. Také jasně definoval roli Pákistánu v afghánském zregulování: na adresu Islámábádu zazněla přímá hrozba, že může mnohé ztratit, pokud bude pokračovat v ukrývání teroristů na svém území. Trump oznámil, že USA nebudou více používat svou armádu pro prosazování demokracie ve světě.

„Kvůli blízkosti k ruským hranicím je stabilizace v Afghánistánu pro Rusko ostrou otázkou,“ řekl Nebenzja. „Obzvláště nás znepokojuje růst počtu a vlivu ISIS v této zemi,“ řekl stálý zástupce.

Dále upozornil, že strategie pro Afghánistán navržená americkou administrativou tento faktor nebere do úvahy. Kromě toho „ve značné míře chybí politická komponenta řešení konfliktu v této strádající zemi a nemluví se o problému produkce drog v Afghánistánu“.


Není zde článek celý?