Saakašviliho na ukrajinské hranici uvítaly speciální jednotky v „sovětské výstroji“

Ukrajinští policisté zablokovali hraniční přechod Šehyni, přes který se gruzínský prezident hodlal z Polska dostat na Ukrajinu, uvádí zpravodaj agentury RIA Novosti z místa události.

Pohraničníci spolu s pracovníky SBU živým štítem zatarasili vstup na hraniční přechod. Před ně se postavilo několik stoupenců Saakašviliho včetně poslankyně za frakci Blok Petra Porošenka Světlany Zališčukové a bývalého zástupce generálního prokurátora Davida Sakvarelidzeho. Periodicky zpívají ukrajinskou hymnu a skandují „Michail, Michail“, „Spolu a do konce,“ a „Hanba“.

Na silnici vedoucí k Šehyni se vytvořila několikakilometrová kolona. Polská pohraniční služba mezitím žádá, aby tento přechod nikdo nevyužíval, protože je zablokovaný.

Samotný Saakašvili prohlásil, že ho polská strana pustila přes přechod Medyka a varovala, že ho na ukrajinské straně mohou čekat problémy.

„Z nádraží jsme přijeli na přechod Šehyni. Polská strana nás bez problému propustila, ale samozřejmě, že nás varovala, že na ukrajinské straně mohou vzniknout problémy. Jednali s námi velmi civilizovaně… Před námi stojí speciální jednotky ve výstroji Sovětského svazu se železnými štíty… Dali jim rozkazy, pro všechny uzavřeli hraniční přechod a nehodlají nás pouštět blízko,“ uvedl ve své řeči Saakašvili, kterou vysílala ukrajinská televize.

Saakašvili prohlásil, že se bude i nadále snažit překročit hranici na tomto přechodu. Dále dodal, že nejel do Krakovce, protože tam byli provokatéři.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zbavil Saakašviliho ukrajinského občanství. Samotný Saakašvili v sobotu prohlásil, že opouští Polsko a hodlá v neděli překročit hraniční přechod Krakovec ve Lvovské oblasti. Kyjev učinil prohlášení, že zvažuje žádost Gruzie o extradici exprezidenta.


Není zde článek celý?