Sberbank opustí řadu evropských zemí, oznámil generální ředitel společnosti

Sberbank Rossiji (MOEX: SBER) plánuje ukončit své aktivity v řadě zemí Evropy, oznámil generální ředitel společnosti German Gref v rozhovoru pro televizi Rossija 24 (VGTRK).

„Dnes optimalizujeme naši aktivitu v Evropě a řadu zemí opustíme,“ uvedl Gref.

Dále upřesnil, že Sberbank bude rovněž optimalizovat činnost své centrální evropské kanceláře. „V zásadě pod sankcemi se v Evropě pracuje velmi těžko,“ vysvětlil vrcholový manažer. Podle něj banka se potýká se silným tlakem evropského regulátora. „Byť v Evropě nepůsobíme jako velká banka, byli jsme zařazeni mezi systémově významné banky a jsme teď pod přímou kontrolou a přímým dohledem Evropské centrální banky. To samozřejmě velmi znesnadnilo život malé banky,“ řekl Gref. Jak uvedl, evropská pobočka Sberbanku musí nést všechny náklady spojené s tím, že se společnost nachází pod dohledem coby systémově významná organizace.

„Vše, co se týká periférie a přítomnosti v zemích SNS, tak si myslím, že se tam bude obchod úspěšně rozvíjet. Máme pobočku v Indii a zastupitelství v Číně,“ uvedl šéf Sberbanku.

Gref podotkl, že v Indii Sberbank provádí operace, o něž se zajímají jeho klienti, nicméně banka zatím neplánuje „významně rozvíjet své podnikání“ kvůli tomu, že to prozatím není obchodně výhodné.


Není zde článek celý?