Šéf rakouského OMV: Nové americké sankce neovlivní naše projekty v Rusku

Nové americké sankce neovlivní projekty rakouského ropného a plynového koncernu OMV v Rusku, prohlásil novinářům výkonný ředitel společnosti Rainer Seele.

Spojené státy začátkem srpna rozšířily řadu sektorových sankcí proti ruskému hospodářství. Americký prezident například může uvalit sankce na osoby, které investují do výstavby ruského exportního potrubí v objemu, který přesahuje 5 milionů dolarů ročně nebo milion dolarů jednorázově. Kromě toho v zákoně je explicitně uvedeno, že USA budou nadále bránit projektu Severní proud 2.

„Pokud mluvíte o našich investicích do plynových projektů Ruska — máme na mysli ačimovská naleziště či naleziště Južno-Russkoje — tak nevidíme negativní dopad a budeme v těchto projektech pokračovat,“ řekl Seele.

OMV v rámci dohody o výměně aktiv s Gazpromem dostane 24,98 % podíl v rozvoji Urengojského naleziště. Kromě toho začátkem srpna Federální antimonopolní služba schválila žádost OMV o koupi 24,99 % akcií Severneftegazpromu, operátora naleziště Južno-Russkoje, jež patří mezi ty největší v Rusku.

Kromě zmíněných projektů vystupuje rakouská OMV spolu s Shell, Engie, Uniper a Wintershall jako partner Gazpromu v projektu plynovodu Severní proud 2, který předpokládá výstavbu dvou větví plynovodu z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa.


Není zde článek celý?