Stoltenberg: Rusko nezvalo na cvičení pozorovatele v rámci dokumentu OBSE

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl v interview pro Sputnik, že Rusko nikdy nezvalo na vojenská cvičení zahraniční pozorovatele na základě pravidel Vídeňského dokumentu OBSE o opatřeních na posílení důvěry a bezpečnosti, zatímco NATO, podle jeho slov, to dělá.

„Rusko nezpřístupnilo žádná cvičení od konce studené války pro povinné pozorování v rámci Vídeňského dokumentu,“ prohlásil generální tajemník NATO.

Přitom poznamenal, že „NATO zve v souladu s Vídeňským dokumentem Rusko jako pozorovatele na svá cvičení.“

„Vyzýváme Rusko, aby plnilo Vídeňský dokument a také pomohlo v jeho modernizaci. Má dost zadních vrátek, existuje zjevný potenciál pro zlepšení Vídeňského dokumentu,“ řekl Stoltenberg.

Připomněl, že Aliance zkoumá možnost realizace v rámci tohoto dokumentu pozorování neohlášených prověrek bojové pohotovosti, které podniká RF, a počtu vojsk, aby sledování vojenských cvičení bylo povinným.

„Dnes je sledování povinné, když se cvičení účastní víc než 13 tisíc vojáků. Možná, že toto číslo je třeba snížit,“ řekl Stoltenberg, ale nesdělil, o kolik vojáků má být, podle NATO, tento počet snížen.

Stálý ruský zástupce při NATO Alexandr Gruško předtím říkal, že rozvoj Vídeňského dokumentu o opatřeních na posílení důvěry a bezpečnosti, o kterém mluvili představitelé Aliance také na zasedáních Rady Rusko-NATO, je neslučitelný s kursem NATO na zadržování RF.


Není zde článek celý?