Tak jsou podle Zemana imigranti mozky, nebo teroristé? Jak se to zrovna hodí

Zeman se opět vyslovil. Tentokrát před světovými představiteli: „Rozumím lidem, kteří tvrdí, že vítají migranty, ale podle mého názoru masivní migrace z Afriky a Blízkého východu jen oslabuje tamější země. Opouštějí je mladí a zdraví muži a tyto země pak ztrácejí svůj potenciál. Kdo tedy vítá masovou migraci, zároveň souhlasí s odlivem mozků z těchto zemí. Těmto zemím je potřeba pomoci zajištěním elektráren, nemocnic atd. Nicméně jim nepomůžeme podporou migrace,“ řek Miloš Zeman Zeman ve svém projevu v OSN.

Tak najednou jsou to mozky a jejich ochod domovské země ochuzuje. To je zajímavé, zatím tyto lidi líčil jinak. V rozhovoru pro Financial Times před rokem uvedl, že ekonomičtí migranti by se měli deportovat do „prázdných míst“ v severní Africe nebo na neobydlené řecké ostrovy.

Chtěl by také, aby se překročení hranic kvalifikovalo jako trestný čin.

Pro Parlamentní listy tvrdil loni v červnu: „Protože doba není klidná, není mírová a reálně hrozí masivní přechody našich hranic nelegálním způsobem, tak jako odstrašující prostředek pro tyto přechody zpřísněním přestupku na trestný čin považuji za naprosto oprávněné.“

Už ho zřejmě někdo upozornil, že jeho původní tvrzení, že ilegální překročení hranic je trestný čin, není pravda, tak trochu přibrzdil.

Uvrhl by takové lidi do vězení a trestal pokutami: „Řada migrantů disponuje docela značnými finančními prostředky.“ Proč tedy nepřiletí letadlem, když je to levnější než prodat veškerý majetek a riskovat život cestou přes moře, už se ho chorobně uctivý tazatel nezeptal. A kdyby zeptal, nic by se nedozvěděl, nebo třeba nějaký vtípek, že mozky to jsou, ale jiné, než jsou ty naše.

To jsou ale technické záležitosti. Spíš je patrné, že na světovém fóru chce Zeman vypadat jako někdo, kdo má starost o osud zemí třetího světa. Zatím nejevil během své dráhy o nic takového interes žádný. Pro domácí publikum jsou imigranti čmoudi, pouzí ekonomičtí uprchlíci (hlad Zeman nezná, dostal konec konců od Babiše košík uzenin), tak se o tom dobře mluví říznými slovy. To se bude líbit. Pojem sucho zná Zeman taky jen z občasné četby. A teď jsou tahle podezřelá parta najednou užitečné mozky.

Že pana prezidenta nezajímá třeba odliv mozků z Ruska? Kdo může a je schopen se prosadit v zahraničí, tak z tísnivé ruské atmosféry beznaděje raději zmizí. Proč nevyzve nadané vietnamské studenty, aby se vrátili do země svých rodičů? A je skutečně takový altruista a tak malý vlastenec, že by „mozky“ u nás nepřivítal, byť z Afriky, jen aby tamní země nepoškodil?

To se snad ani věřit nechce.

Není zde článek celý?