Tillerson obvinil RF z porušení závazků v nešíření zbraní

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson prohlásil, že Rusko porušilo své závazky v oblasti nešíření zbraní hromadného ničení.

„Vyzýváme Rusko k tomu, aby prozkoumalo, jak může lépe podpořit úsilí k nešíření“, řekl Tillerson na zasedání RB OSN věnovaném nešíření zbraní hromadného ničení. Podle jeho slov sdílejí USA a RF zvláštní odpovědnost za zachování režimu nešíření ve světě. Zmínil se rovněž o společných programech v této oblasti. „Bohužel, v posledních letech jednalo Rusko občas takovým způsobem, který snižuje globální normy a porušuje zásadu odpovědnosti národů. Mezi příklady toho jsou mj. porušení (Ruskem) vlastních závazků ze smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, nedodržení záruk bezpečnosti, které byly dány na konci studené války, zabránění snaze o rozvoj minulých úsilí v jaderné bezpečnosti, a také pokusy oslabit nezávislost MAAE ve vyšetřování tajných jaderných programů“, řekl Tillerson na zasedání RB OSN.

„Chce-li Rusko obnovit svou roli důvěryhodné osoby v urovnání krize kolem Severní Koreje, může dokázat své dobré záměry dodržováním svých závazků v jaderné bezpečnosti a kontrole zbrojení“, dodal Tillerson.

Moskva v minulosti zamítala americká obvinění z porušování Smlouvy o zákazu raket středního a kratšího doletu.


Není zde článek celý?