Tlak na autory Žlutého barona: Ohrožení svobody novinářů v Česku

Absurdní obrázek Andreje Babiše z jeho marketingové dílny. | FOTO: Fb Andreje Babiše

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil řízení o přestupku s autory knihy Žlutý baron. Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka se ho měli dopustit tím, že k propagaci své publikace organizovali turné, na kterém se mj. promítal film Selský rozum. Každému zastánci svobody slova a demokracie v České republice musí nad touto zprávou zůstávat rozum stát.

Je naprosto nepřípustné, aby bylo možné omezovat novináře v jejich práci. Zejména v situaci, kdy v naší zemi zbývá jen velmi málo svobodných médií, je naprosto nepřípustné, aby byli autoři popotahováni za to, co zjišťují a píší.

Vlasatá s Patočkou (stejně jako tvůrci Selského rozumu Vít Janeček a Zuzana Piussi) naprosto oprávněně propagovali svou dlouholetou práci, kterou udělali obrovskou službu občanům České republiky – na rozdíl od veřejnoprávních médií nebo novin, které vlastní Andrej Babiš, zmapovali praktiky, které největší podnikatel v zemi používá. Jedná se o možného budoucího premiéra a občané mají právo vědět, koho se chystají si zvolit.

Je tedy na místa jasně se zastat jak novinářů z Deníku Referendum, tak jejich práce. A hlavně jejich svobody. Jak jinak než propagací by svou knihu dostali do povědomí občanů? Bude se tady používat Babišův argument, že na to neměli právo, „protože se blíží volby“? Oni to právo měli- a s blížícími se volbami o to více.

Andrej Babiš si koupil média, aby pohodlně ovládl Českou republiku. Aby MF DNES nepsala o jeho minulosti a jeho nekalých praktikách. Aby Lidové noviny překryly svou tradicí a vznešeností fakt, že je vlastní ten, kdo nám v České republice nainstaloval korupční hydru, aby proti ní teď hrdinně bojoval. Pokud má někdo odvahu a odhodlání proto, aby svým čtenářům ukázal pravdu, je nejen zodpovědný novinář, ale hlavně zodpovědný občan.

Do demokratické země nátlak na novináře nepatří. Je třeba, aby se proti němu ozvali všichni, které si Babiš zatím ještě nekoupil.

Není zde článek celý?