Trump ukázal Severokorejcům svaly, ale Kim Čong-un je pevně v sedle a pokračuje

Prezident Donald Trump varoval v projevu na Valném shromáždění OSN Severní Koreu před dalším vývojem jaderných zbraní. Jak ale komentátoři soudí, nedokázal nabídnout konkrétní strategii, jak tento komunistický stát „denuklearizovat“.

Prezident ještě zostřil svou rétoriku vůči Severní Koreji a kritizoval ji jako „zkažený režim“. Pokud Pchjongjang zahájí útok na USA nebo její spojence, tak podle Trumpa „není žádná jiná možnost, než Severní Koreu úplně zničit“.

Analytik obrany ze společnosti Rand Corporation Bruce Bennett řekl pro korejské vysílání Hlasu Ameriky, že Trump své prohlášení učinil tímto způsobem, aby dal Kimovi a jeho režimu najevo, co se stane, pokud KLDR použije své jaderné zbraně.

Pro Hlas Ameriky se vyjádřili i další odborníci. Trumpovo varování, i když silné a rozhodné, bylo v kontextu reakce Spojených států na severokorejský útok, řekl Bruce Klingner, bývalý analytik CIA, který je dnes vedoucím výzkumným pracovníkem konzervativní nadace Heritage Foundation. Trump také říká, že balistické rakety KLDR představují hrozbu nejen pro Spojené státy a jejich spojence, ale pro všechny členské země OSN.

Michael Green, bývalý asijský poradce bývalého prezidenta George W. Bushe, soudí, že Trumpovy poznámky naznačují možnost „ostré“ reakce Spojených států v případě útoku Severní Koreje, ale neznamená to preventivní zásah, který by měl zastavit severokorejské zbrojní programy.

Někteří odborníci poznamenali, že Trump nevyužil dobrou příležitost, aby lépe sdělil, jak by Spojené státy chtěly KLDR zbavit jaderné síly. Prováděním jaderných testů a testováním střel, které nyní už přelétají přes japonské území, směřuje Pchongjang k tomu, aby jeho zbraně jednou mohly dosáhnout až na americké území.

„Toto je od prezidenta Trumpa velmi silná rétorika,“ konstatuje Ken Gause, ředitel skupiny International Affairs v Centru pro námořní analýzy. „Otázkou je, jaká strategie za tímto projevem je?“

Frank Jannuzi, prezident a generální ředitel nadace Mansfield Foundation, řekl, že Trump měl učinit víc, než jen ukazovat svaly.

Problém je zřejmě v tom, že každé řešení už je špatné. Sankce už se vyhlásily několikrát. Spojené státy vyzývají ke spolupráci Rusko a Čínu, ovšem na Rusko Američané uvalili své vlastní sankce a Čína má se Severní Koreou obchodní vztahy. Čína sice souhlasila s posledními a ještě tvrdšími sankcemi, protože není z jaderných ambicí zaostalejšího souseda nadšená, ale stejně tak by se jí nelíbil ani klasický válečný konflikt v oblasti, protože by to nejspíš znamenalo masový příliv severokorejských uprchlíků do jejich vlastní země. Američtí spojenci. Jižní Korea a Japonsko, jsou příliš blízko a zranitelné. To komplikuje úvah o preventivním úderu.

Donald Trump zřejmě nic konkrétního neřekl, protože nic konkrétního neví. Jako ostatně všichni. Jediný, kdo je teď na koni a zdánlivě v klidu, je Kim Čong-un. Konečně je ve světě významný.

Není zde článek celý?