TV Nova jako velký hráč v předvolebním boji

Razantním způsobem vstoupí den před otevřením volebních místností do boje o poslaneckou sněmovnu TV Nova. Ne sama za sebe, nýbrž patrně za Andreje Babiše. Toho totiž jako prvního pozvala do svého Duelu a evidentně ho i nechala, aby si vybral svého protivníka, nebo chcete-li spoludebatéra. Exministr financí na sociální síti pozval Lubomíra Zaorálka, a tak byla podoba pořadu dána. Okolnosti jsou však více než podivné.

Nejúspěšnější televizní stanice sice na již několik týdnů natáčí rozhovory s lídry jednotlivých stran, které se snaží dostat do poslanecké sněmovny, ale tyto ploché rozhovory s Michaelou Šmídovou jsou pouze hlazením po „srsti“ zpovídaných politiků.

V předvečer voleb ovšem přijde trumf, na který komerční televize, jejíž politické zpravodajství končí v Televizních novinách, o jejichž objektivitě se dá jednoznačně pochybovat, hodně sází. Dokonce kvůli Babišově show oželí i Ordinaci v růžové zahradě 2, která standardně přináší milionovou sledovanost.

Zvláštní na umístění debaty do čtvrtečního primetime je také fakt, že na stejnou dobu již dlouhou dobu avizuje svou volební Superdebatu i Česká televize. Tu ovšem moderuje Václav Moravec, jehož pořady dlouhodobě Babiš bojkotuje, takže je zřejmé, proč šéf hnutí ANO raději přijal pozvání do Novy, ačkoliv původně slíbil účast na veřejnoprávní televizi.

Pro marketingový tým bývalého šéfa státní kasy je rozhodně lepší atmosféra spřátelené televize s moderátorem Reyem Korantengem, jehož jedinou kompetencí k vedení politické debaty je uvádění hlavních zpráv. Babiš se tak nemusí bát, že by kromě názorového oponenta v osobě volebního lídra ČSSD měl debatéra i v moderátorovi.

Právě tím se oligarchovi nabízí neopakovatelná možnost oslovit nerozhodnuté voliče, kteří druhý den po odvysílání pořadu půjdou vyjádřit svůj názor do volebních místností. Podle některých průzkumů je právě předvečer volby pro zhruba desetinu lidí tím rozhodujícím, který určí jejich definitivní výběr.

A právě v tuto chvíli využije Andrej Babiš nejsledovanější televizi k tomu, aby opět pronášel svá populistická hesla, demagogické výkřiky a snůšku lží. Sice mu při tom bude sekundovat Zaorálek, ale dá se předpokládat, že Nova se postará o to, stejně jak to umí třeba FTV Prima, aby se jednalo o one man show předsedy očekávaného vítěze voleb a potenciálního budoucího premiéra.

Není zde článek celý?