Ukrajina poprosila Kanadu poskytnout satelitní snímky hranice s Ruskem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v rozhovoru pro CBC prohlásil, že prosí kanadského premiéra Justina Trudeaua obnovit program na předávání satelitních snímků rusko-ukrajinské hranice ozbrojeným silám jeho země.

Zmiňuje se, že Ukrajina se již dříve obracela s podobnou prosbou k bývalé kanadské vládě, kdy Porošenko přesvědčil bývalého premiéra Stephena Harpera předávat fotky ze satelitu Radarsat-2 v průběhu roku od března 2015. Program skončil na jaře roku 2016, říká televizní stanice. Ukrajině se tehdy poskytovaly fotky jejího „mezinárodně uznaného území“.

Podle informací televizní stanice „Porošenko prohlásil, že vyzval premiéra Justina Trudeaua poskytovat jeho zemi vysoсetechnologické obrázky ukrajinsko-ruské hranice z kanadského satelitu“.

„Z toho důvodu, že nám to může poskytnout efektivní pomoc při realizaci minských dohod, při získávání svědectví o tom, že Rusko přemísťovalo své tanky, dělostřelecké systémy, raketové systémy pro několik raket,“ cituje televizní stanice slova ukrajinského prezidenta.


Není zde článek celý?