Unikátní tenisový zážitek. Laver Cup o víkendu ozáří Prahu

Laver Cup Prag, 20. 09. 2017 Rafael NADAL, Roger FEDERER *** Laver Cup Prague 20 09 2017 Rafael NADAL Roger FEDERER | FOTO: ČTK

Praha bude ode dneška do neděle svědkem unikátní události. Stane se dějištěm prvního ročníku tenisového Laver Cupu. V O2 areně se divákům představí podle mnohých nejlepší tenisté všech dob, velcí rivalové, Roger Federer a Rafael Nadal. Vůbec poprvé navíc v jednom týmu. Společně s nimi se mohou diváci těšit na domácí jedničku Tomáše Berdycha a další hvězdy „bílého sportu“.

Poprvé v historii se proti sobě postaví světoví tenisté v duelu mezi Evropou a zbytkem světa. Turnaj je pojmenován po legendárním Australanovi Rodu Laverovi, který je jediným hráčem tenisových dějin, jenž vyhrál po zavedení tak zvané open éry všechny čtyři Grand Slamy (Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open), během jednoho roku (1969). Pořadatele chtějí z Laver Cupu vytvořit každoroční souboj nejlepších tenistů starého kontinentu proti výběru světa. Vzorem je golfový Ryder Cup, ve kterém se utkávají evropští golfisté proti americkým.

Pořadatelům navíc letošní sezona až neuvěřitelně hrála do karet. Ještě před rokem se zdálo, že Švýcar Roger Federer a Španěl Rafael Nadal už mají nejlepší léta za sebou. Oba velikáni ovšem tenisový svět vyvedli z omylu. Šestatřicetiletý Federer letos vyhrál Australian Open, Wimbledon a má na svém kontě rekordních 19 grandslamových titulů. O pět let mladší Nadal ovládl v roce 2017 podesáté French Open, k tomu před měsícem přidal triumf na US Open a s 16 grandslamovými vavříny je hned za Federerem.

V týmu Evropy světovou jedničku Federera a dvojku Nadala doplní, Němec Alexander Zverev (4. na žebříčku ATP), Chorvat Marin Čilič (5.), Rakušan Dominic Thiem (7.) a Čech Tomáš Berdych (19.). Kapitánem evropského výběru je legendární Švéd Björn Borg.

Tým světa vede slavný bouřlivák z Borgovy éry, a velký rival Ivana Lendla, neméně slavný Američan John McEnroe. Ten nemá zdaleka tak dobrý výběr jako Borg. O největší hvězdu Argentince Juana Martína del Potra jej pár dní před turnajem připravilo zdraví. Přesto se mají fanoušci i v barvách světa na co těšit. McEnroe nominoval krajany Sama Querreyho (16.), Johna Isnera (17.), Jacka Socka (21.) a Francese Tiafoeho (72.). Ty doplní Australan Nick Kyrgios (20.) a Kanaďan Denis Shapovalov (51.).

Turnaj zahájí dnes ve 13:00 souboj Marina Čiliče s Francesem Tiafoem. Po nich na kurt nastoupí Dominic Thiem proti Johnu Isnerovi. Od 19:00 hodin se představí Alexander Zverev v duelu s Denisem Shapovalovem. Po nich pak páteční program uzavře čtyřhra. Za tým Evropy se v ní nastoupí Tomáš Berdych po boku Rafaela Nadala. Proti nim stanou na dvorci Nick Kyrgios a Jack Sock.

Rozpis dalších zápasů bude teprve upřesněn. Nominaci do sobotních zápasů zveřejní kapitáni dnes, nedělní zítra. Každý hráč musí během prvních dvou dnů nastoupit alespoň do jednoho zápasu. Nejméně čtyři hráči pak musejí zasáhnout do čtyřher.

Vítězem se stane tým, který bude mít na svém kontě jako první 13 bodů. O premiérovém držiteli Laver Cupu se ale s jistotou rozhodne až v neděli. V pátek totiž vítěz utkání přinese týmu jeden bod, v sobotu dva a v neděli tři. V případě nerozhodného stavu 12:12 by následovala rozhodující čtyřhra.

Proč se tak významná událost koná právě v Praze? Praha leží v srdci Evropy, má k dispozici moderní O2 arénu a fanoušky může nalákat také na mimotenisovou zábavu. V Česku má navíc tenis velkou fanouškovskou základnu, což opakovaně čeští příznivci ukázali světu zejména díky triumfům v Davis Cupu (2012 a 2013) a FED Cupu (2011, 2012, 2014, 2015 a 2016). Češi navíc dokazují, že umějí pořádat velké sportovní akce. Příští rok by se měl Laver Cup hrát v USA.

Není zde článek celý?