Úředníci zavírají prodejny kvůli EET. Podle asociace obchodu mají být ještě tvrdší

Andrej Babiš je neúnavným propagátorem EET. Chce mít tržby všech podnikatelů v zemi centrálně pod svoji kontrolou, stejně jako i všechny další informace. | FOTO: jaknaetrzby.cz

Úředníci Finanční a Celní správy začali zavírat prodejny kvůli pochybením v EET. Zatím stihli uzavřít osm provozoven. Například v papírnictví ve Slavkově neměla podniktelka EET pokladnu vůbec, v cukrárně v Olomouci EET pokladnu měli, ale podle Finanční správy personál dělal v účtování chyby. Tak cukrárnu uzavřeli, dokud se personál „nepolepší“.

Úředníci už provedli tisíce kontrol po celé republice. Jsou lidé, který se to zdá málo a chtěli by, aby kontroly byly ještě důkladnější. Například pro Zdeňka Juračku, předsedu Asociace českého tradičního obchodu. „Kontroly chodí, ovšem ne vždy tak, jak jsme očekávali. Na poctivého obchodníka, který z principu vše dodržuje, přijdou i čtyřikrát za kvartál. Naopak tam, kde všichni vědí, že účtenky vydávány nejsou, není zájem kontrolu vyslat i přes upozornění. V každodenní praxi se totiž přesvědčujeme, že podnikatelé, u nichž v minulosti nebylo běžné vydávat účtenky, tržby opětovně neevidují. Kontroly by měly být přísnější a hlavně důslednější,“ citoval Juračku Deník.

Elektronická evidence tržeb ještě neplatí pro všechny podnikatele. Další vlny přijdou v příštím roce. Pokud po říjnových volbách nedojde ke zrušení EET. To hlásají například ODS nebo TOP 09. Naopak neúnavným propagátorem evidence je ANO, jehož majitel Andrej Babiš zákon o EET prosadil.

Není zde článek celý?