Útok Kalibrů měl pomoct osvobození Dajr az-Zauru, myslí si expert

Raketami s plochou dráhou letu Kalibr bylo rozhodnuto zaútočit na objekty teroristické skupiny Islámský stát v souvislosti s nedávno zahájeným osvobozením oblasti Dajr az-Zaur, myslí si prezident Akademie geopolitických problémů, doktor vojenských věd Konstantin Sivkov.

„Tady se zřejmě řeší úkol zasažení (pozn. raketami Kalibr) nějakého skladu zbraní, velitelského stanoviště nebo dílny na opravu vojenské techniky, které používá IS,“ odpověděl Sivkov na otázku, na jaké cíle mohly zaútočit rakety v souvislosti se zahájeným osvobozením oblasti Dajr az-Zaur.

Podle něj se nové rakety v Sýrii používají za účelem výcviku. První bojové použití proběhlo právě v Sýrii v roce 2015.

„V zásadě je použití raket s plochou dráhou letu pro útoky na podobné skupiny neefektivní. Je to příliš drahá zábava. Spíše jsou tady využívány za účelem nácviku bojového použití,“ dodal expert.

Podobný názor má i šéfredaktor časopisu Arsenal otěčestva (Arzenal vlasti) Viktor Murachovskij. Podle něj se nevyzkoušela jen efektivnost raket, ale i operační připravenost posádek ponorek.

„Je to prověrka technické a operační připravenosti ponorek. Jsou to nové ponorky s novými posádkami, které musí procvičit své úkoly. To znamená, že je to spojení potřeby útoků na teroristickou skupinu IS v Sýrii a procvičení úkolů, aby byla potvrzena operační připravenost ponorek Černomořského loďstva,“ řekl Murachovskij.


Není zde článek celý?