V Asociaci diplomatů promluvili o možném americkém použití jaderných zbraní proti KLDR

Místopředseda Asociace ruských diplomatů Andrej Baklanov v besedě s RT okomentoval slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že v Bílém domě projednávají možný ozbrojený konflikt s použitím jaderných zbraní proti KLDR.

„Je to dost pravděpodobné. V současné době se situace hýbe tímto směrem. Azimut Severní Koreje je nyní nejnebezpečnějším ohledně pravděpodobnosti eskalace situace do války. Hlavním motorem zostření jsou USA a jejich spojenci. Ačkoliv vůbec nestahujeme odpovědnost z KLDR za neplnění bezpodmínečných podmínek mezinárodního společenství, aby se zdržela získávání nebo hrozeb o použití zbraní hromadného ničení,“ řekl Baklanov.

Diplomat poznamenal, že situace kolem Korejského poloostrova zatím není beznadějná a je zvratitelná. Podle něj je možné ji vyřešit úsilím diplomatů jaderných velmocí, které jsou schopny přesvědčit KLDR, aby se vzdala rozvoje jaderného programu výměnou za mezinárodní záruky bezpečnosti.

„Záruky musí být dostatečné, aby se KLDR vzdala rozvoje jaderných zbraní a byla přesvědčena, že nedopadne jako Irák a Libye. To znamená, že je potřeba zcela nová úroveň mezinárodních záruk, které budou mnohem vážnější; individuální mechanismus nové úrovně s novými principy platnosti,“ vysvětlil místopředseda asociace.

Baklanov uvedl, že v opačném případě bude KLDR pokračovat v rozvoji programu jaderných zbraní a jejich nosičů a apelovat na agresivní záměry USA, které jsou jasně viditelné.


Není zde článek celý?