V DLR uvedli, jak jim mohou pomoci mírotvorci OSN

Přivedení mírotvorců OSN do Donbasu pro zajištění bezpečnosti mise OBSE může být posuzováno jako jedno z opatření odvrácení provokací ze strany ukrajinských ozbrojenců, sdělila RIA Novosti Natalja Nikonorovová, která plní povinnosti ministra zahraničních věcí samozvané Doněcké lidové republiky.

Německá kancléřka Angela Merkelová včera během telefonního rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem schválila ruskou iniciativu ve věci mírotvorců v Donbasu, prohlásila ale, že je nezbytné vnést změny do mandátu.

„Při sjednávání s námi podmínek a možných míst přítomnosti na území Donbasu, může být přivedení kontingentu OSN jako doprovodné ochranné síly pro inspektory OBSE považováno jako doplňující opatření předcházení provokacím a sabotáži plnění minských dohod ze strany jak Ozbrojených sil Ukrajiny, tak i dobrovolnických praporů,“ řekla Nikonorovová.

Podle ní je RF připravena doplnit nabízené v ruském návrhu rezoluce RB OSN funkce mise, protože si přeje zajistit bezpečnost pro zástupce OBSE.

„Zástupci SMM OBSE budou skutečně potřebovat doplňkovou ochranu při provádění inspekce na místech skladování zbraní po jejich odvedení ukrajinskými vojsky. V současné době je situace s nezákonnými militarizovanými uskupeními na území Ukrajiny stále nebezpečnější, ozbrojenci z řady radikálních praporů se v podstatě nepodřizují ukrajinské armádě a jsou tedy vážnou hrozbou pro členy monitoringové mise,“ oznámila Nikonorovová.


Není zde článek celý?