V EU nevylučují možnost omezené „vojenské odpovědi“ teroristům

Koordinátor Evropské unie pro boj s terorismem Belgičan Gilles de Kerchove nevyloučil možnost „vojenské odpovědi“ teroristům ze strany EU, která by měla omezenou povahu.

„Nevylučujeme vojenskou odpověď, avšak nepřejeme si jenom vojenský přístup podle vzoru (George) Bushe juniora,“ cituje de Kerchova v pondělí belgická agentura Belga.

V prvním roce činnosti Bushe mladšího na postu prezidenta USA došlo k teroristickým útokům 11. září 2001, na které odpověděl rozhodnutím o vstupu vojáků do Afghánistánu, a v roce 2003 do Iráku.

Podle koordinátora EU pro boj s terorismem, který byl jmenován na tento post 17. září 2007, v EU si nemohli představit, že tolik Evropanů bude válčit (na straně teroristů), a že (teroristická) organizace (Islámský stát, zakázaná v RF) je schopna přilákat lidi ze všech končin světa.“

V souvislosti s tím vyslovil Gilles de Kerchove znepokojení, že islámské radikalizaci podlehli dnes lidi, jež nemají přímé napojení na teroristické hnutí. „Nepřítel má stále víc tváří,“ řekl.


Není zde článek celý?