V Kremlu navrhují nepospíchat s diskuzí o osudu Severního proudu

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov považuje za předčasné diskutovat o budoucnosti Severního proudu 2 před vytvořením nové německé vlády.

Volby do německého parlamentu se konaly v neděli. Podle konečných údajů německého ústředního volebního výboru stranická aliance CDU/СSU v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou vede s 33 % (246 míst v parlamentu), ale je to její nejhorší výsledek od roku 1949.

Sociálně-demokratická strana Německa (SPD) v čele se Schulzem získává 20,5 % (153 míst), to je nejhorší výsledek v historii. Ani jedna ze stran nezískala více než 50 %, nutných k samostatnému vytvoření vlády, je třeba jednání o koalici. SPD už prohlásila, že odchází do opozice.

„Počkejte, ještě není vytvořena vláda, až bude sestavena, bude možné o něčem hovořit,“ řekl Peskov v odpovědi na otázku, jestli je Kreml znepokojen ohledně projektu Severní proud 2 v souvislosti se změnou konfigurace ve spolkovém parlamentu.

„Zatím žádná prohlášení v tomto směru nikdo nedělal,“ řekl prezidentův tiskový mluvčí. Na upřesňující otázku, jestli to znamená, že je předčasné vymezovat okruh otázek, kde mohou vzniknout neshody, řekl: „Samozřejmě, v Německu ještě není vláda.“


Není zde článek celý?