V Kremlu vypověděli o plánech pro tranzit plynu do EU po roce 2020

Perspektivy tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po roce 2020 mají vztah k ekonomické sféře, nikoli politickým účelům, dodávky půjdou přes novou cestu, která je výhodnější i pro Rusko, i pro EU, řekl žurnalistům tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič v pátek prohlásil, že zachování tranzitu přes Ukrajinu do zemí EU po roce 2020 „je nejdůležitější prioritou pro EU“.

„Tranzit plynu — to není politická otázka, ale ekonomické důvody a ekonomické výhody, předpověditelnost, stabilita a bezpečnost dodávek. Podle toho se budou dodávky provádět po té cestě, která je nejvíce výhodná právě pro Rusko jako garanta energetické bezpečnosti, tak i pro zákazníky v západoevropských zemích,“ řekl Peskov na otázku o tom, zdali Rusko souhlasí s pokračováním tranzitu přes Ukrajinu.

Gazprom plánuje postavit dva nové mořské plynovody pro dodávky do Evropy — po dně Baltského moře a Černého moře. Otázka o uzavření nové tranzitní dohody s Ukrajinou, který by nahradila stávající platnou do roku 2019, zůstává otevřená. V únoru ruský prezident Vladimir Putin řekl, že tranzit ruského plynu do EU přes Ukrajinu může probíhat i po roce 2019, pokud to bude ekonomicky smysluplné.


Není zde článek celý?