V Kurdistánu uvedli podmínky, za nichž zůstanou součástí Iráku

Kurdistán může zůstat součástí Iráku pouze v tom případě, jestliže dostane mezinárodní záruky bezpečnosti, včetně přítomnosti mírových sil OSN, řekl ve středu zástupce Demokratické strany Iráckého Kurdistánu v RF Xoşawi Bebekir.

„Irák nakupuje zbraně od Ruska, od USA… Máme strach, záruka žádná není. Jestliže budou mezinárodní záruky, ať už vojska OSN budou mezinárodní, budeme souhlasit s tím, že zůstaneme součástí Íránu, rádi zůstaneme, my tyto problémy nepotřebujeme. Ale Irák se ze všech sil vyzbrojuje, je vytvořena šíitská milice… Proti komu jsou ty zbraně, samozřejmě proti Kurdům a proti Súnnitům,“ řekl Bebekir na tiskové konferenci v MIA Rusko dnes.

„Je nám to všechno k ničemu, pouze nezávislost může zaručit (ochranu) Kurdistánu“, dodal Bebekir.

V pondělí se v autonomii Irácký Kurdistán konalo referendum o nezávislosti. Irácká vláda prohlásila, že referendum je nezákonné, a zdůraznila, že nebude jednat s regionální vládou autonomie o výsledcích hlasování.

Oficiální výsledky referenda budou vyhlášeny 28. září. Proti referendu vystoupil oficiální Bagdád, sousedé Iráckého Kurdistánu a také USA a OSN.


Není zde článek celý?