V Libanonu oznámili, že USA brání odvozu radikálů IS ze syrské hranice

Libanonské hnutí Hizballáh oznámilo, že letadla mezinárodní koalice vedené USA v syrské poušti blokovala konvoj autobusů s radikály IS a jejich rodinami.

Dle domluvených dohod byli radikálové IS a jejich rodiny v pondělí za výměnu informací o zajatých libanonských vojácích a bojovnících Hizballáh odvezeni z libanonsko-syrské hranice do města Abu Kamal v provincii Dajr az-Zaur. Libanonská strana získala těla osmi vojáků. Celkově bylo odvezeno 670 lidí, včetně 308 bojovníků.

„Americká letadla uprostřed pouště blokovala pohyb autobusů, které převáží radikály IS a jejich rodiny… Pokud se tato situace bude opakovat, tak rodiny, ve kterých jsou i těhotné ženy, čeká nevyhnutelná smrt,“ uvádí se v oznámení Hizballáhu.

V dokumentu se uvádí, že syrské orgány a Hizballáh zcela dodržují závazky, kdy umožnily volný průjezd autobusům s radikály přes území kontrolované syrskou armádou. „Prohlášení Američanů, že nechtějí pustit radikály do Dajr az-Zauru, protiřečí jejich činům. USA pomáhají tisícům bojovníkům IS, zvláště cizincům, kteří prchají z Tal Afaru do regionů, které kontrolují Kurdové,“ je uvedeno v prohlášení.


Není zde článek celý?