V Moskvě zneškodnili mohutnou německou leteckou pumu z dob války

Pracovníci centra pro provádění záchranných zvláště rizikových akcí Lider ruského ministerstva pro zvláštní situace v Moskvě zneškodnili německou trhavou leteckou pumu z dob Velké vlastenecké války, ve které byla prakticky tuna výbušné látky, sdělili RIA Novosti na tiskovém oddělení ruského ministerstva pro neobvyklé situace.

„Dnes, 26. září, pracovníci Centra pro záchranné zvláště rizikové akce Lider provedli unikátní operaci zneškodnění německé trhavé letecké pumy SC-1800 z dob Velké vlastenecké války,“ řekl člověk, s kterým mluvila agentura.

Podle jeho slov přišel ve 12.20 na panel operativního sloužícího Centra Lider signál o objevení letecké pumy. Vykopali ji pracovníci ve stavební základové jámě na ulici Poliny Osipenko, dům 6. Na místo události vyjela okamžitě pyrotechnická jednotka složená z 6 lidí.

„Pracovníky evakuovali. Okolí stavby bylo uzavřeno. Přiblížit se k ní bylo zakázáno. Náboj byl velice nebezpečný. Množství výbušné látky je 1100 kilogramů a možná vzdálenost rozletu střepin při výbuchu je až 1800 metrů,“ oznámili na ministerstvu pro mimořádné situace.

„Smrtící nálezy“, které leží desítky let v zemi, podléhaly dlouhou dobu korozi. V důsledku porušení všech bojových částí zapalovačů mohla kdykoli vybuchnout, sdělili na úřadu.


Není zde článek celý?