V NATO se vyjádřili k dodávkám S-400 do Turecka

Nákup ruského raketového systému protivzdušné obrany S-400 nenasvědčuje o tom, že se Turecko distancuje od NATO a sbližuje se s Ruskem, prohlásil asistent generálního tajemníka NATO pro otázky veřejné diplomacie Tacan Ildem.

Moskva a Ankara dosáhly dohody o dodávce ruských S-400 Turecku a podepsaly smlouvu, sdělila v úterý tisková služba Federální služby pro vojenskou spolupráci. Turecký prezident Tayyip Erdogan předtím prohlásil, že Ankara převedla první splátku za ruské systémy S-400.

„Pokud jste měli na mysli dodávky S-400, tak si nemyslím, že to svědčí o distancování Turecka od NATO nebo západních institucí a jeho sblížení s Ruskem. To si nemyslím, neboť turecké vedení dalo jasně najevo, že považují Turecko za věrného spojence NATO, kterým nadále zůstává,“ uvedl Ildem, když vystupoval na 14. každoročním zasedání monitorovací rady YES. Vysílání se vedlo na stránkách rady.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v interview pro Sputnik dříve řekl, že každá členská země NATO přijímá samostatně rozhodnutí o nákupu zbraní.


Není zde článek celý?