V Polsku začala aktivní fáze velkého vojenského cvičení

V Polsku začíná aktivní fáze velkého vojenského cvičení Dragon 2017. Manévry, které budou probíhat do 29. září, budou probíhat za účasti všech druhů vojsk: plánuje se procvičování spolupráce pozemních vojsk s námořní flotilou a letectvem.

Cvičení se bude poprvé účastnit nový druh vojsk — Vojska teritoriální obrany.

Jak řekl náměstek ministra obrany Polska Michal Dworczyk, tato vojska budou „ochraňovat území startovacích a přistávacích ploch a budou jednat jako jednotky podpory vojsk“. Řekl, že podle scénáře cvičení jeden ze sousedních států se snaží získat přístup k přírodním zdrojům na území Polska a snaží se „destabilizovat politickou situaci“ a „má k dispozici sporné území“.

Podle plánu cvičení se nakonec nepřátelská strana odváží k vojenskému zákroku — k ozbrojenému konfliktu s Polskem. Využije přitom metody hybridní války. Varšava se v tom případě obrací pro vojenskou pomoc ke svým spojencům v NATO.

Mimo jiné proběhne během cvičení nacvičování obrany části pobřeží, překonávání vodní překážky a vysazení průzkumníků. Podle informací ruského ministerstva obrany se cvičení zúčastní 17 tisíc vojáků a 3,5 tisíce kusů techniky.

Mimo polských vojáků se cvičení zúčastní i spojenci z NATO — vojáci z USA, Litvy, Lotyšska, Velké Británie, Německa, Slovenska, Itálie, Bulharska, Rumunska a také Gruzie a Ukrajiny.

Ministr obrany Polska Antoni Macierewicz zdůraznil, že cvičení Dragon 2017 se budou konat prakticky současně s rusko-běloruským cvičením Západ 2017, jenž Varšavu velmi znepokojilo.


Není zde článek celý?