V Radě federace se vyjádřili k referendům v Katalánsku a v Kurdistánu

Organizátoři referend v Katalánsku a v iráckém Kurdistánu spolu s mezinárodním společenstvím nesmí dopustit, aby jejich výsledky vedly k eskalaci násilí a ozbrojené konfrontace, prohlásil předseda mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačov.

„Chtěl bych doufat, že pokud se nedokážou domluvit mírově a pokud se referenda budou konat v režimu konfliktu, k čemuž pravděpodobně nakonec dojde, výsledky těchto referend nebudou vést k eskalaci násilí a eskalaci vzájemné konfrontace za použití ozbrojených sil,“ řekl Kosačov, když reagoval na prosbu, aby se vyjádřil k plánovaným referendům o nezávislosti v Katalánsku a iráckém Kurdistánu.

Dále dodal, že tento vývoj událostí by byl „velmi politováníhodný“. „To asi nesmí nikdo dopustit, především organizátoři těchto referend a v další řadě mezinárodní společenství,“ podotkl senátor.

Předseda mezinárodního výboru upozornil, že Rusko má pouze roli pozorovatele, „který pozorně sleduje tyto procesy, ale nijak do nich nezasahuje“.

Vláda autonomního iráckého Kurdistánu se rozhodla provést 25. září referendum o vyhlášení nezávislosti na Iráku a tím ignorovala pozici centrální vlády. Katalánské úřady plánují 1. října uspořádat referendum o nezávislosti, které však neuznává španělská vláda.


Není zde článek celý?