V Rusku existuje organizace Křesťanský stát. Je podezřelá z extremismu

Stoupenci ruské radikální křesťanské pravice mohou být obviněni za jednu ze svých nedávných akcí. Ruští ortodoxní aktivisté byli zadrženi kvůli podezření, že zapálili několik automobilů u právnické kanceláře Konstantina Dobrynina, který zastupuje kontroverzního filmového tvůrce Alexeje Učitela. Údajně se také přiznali, že telefonicky hrozili bombou jednomu kinu ve Vladivostoku. Informovala o tom zpravodajská agentura RIA Novosti.

Dne 13. září vyhlásil vůdce pravicové skupiny „Křesťanský stát – Svatá Rus“ Alexandr Kalinin na stanici Vkontakte, že přinejmenším některé z bombových útoků, které byly provedeny v Rusku od poloviny září, jsou součástí „společenské kampaně“ proti kontroverznímu filmu režiséra Učitela „Matilda“. Ten zobrazuje vztah baleríny Matyldy Krzesiňské s carem Mikulášem II. v době, než se Mikuláš stal panovníkem. Ortodoxní křesťanští aktivisté film odsoudili jako rouhání.

Mikuláš se s Matildou seznámil, když mu bylo sedmnáct let a vztah trval asi tři roky. Krzesiňská zemřela téměř stoletá v roce 1971 v Paříži. Car byl v roce 1981 uznán ruskou ortodoxní církví v zahraničí z svatého mučedníka a v Rusku samotném v roce 2000. Kanonizace nebyla bez problémů, protože někteří církevní činitelé v zahraničí carovi vyčítali, že nebyl dobrým panovníkem a byl slabý vůči bolševikům a že za jeho vlády lidé trpěli. Dalo se ale poukázat na to, že byl starostlivý manžel a otec a jevil zájem o život rolníků Spor se vedl o to, zda jeho osoba naplňuje definici mučedníka, tedy zda zemřel z důvodů víry.

O aktivitách organizace Křesťanský stát – Svatá Rus se ví málo. Na začátku roku 2017 rozeslala více než sto dopisů do ruských kin, ve kterých se jim hrozilo podpálením v případě, že budou promítat film „Matilda.“ V září se situace opakovala, výhružné dopisy podepsané zkratkou ХГ (Христианское государство) byly zaslány zástupcům společné sítě kin „Cinema Park“ a „Formula Kino“ Alexandra Artamonova. To vysvětluje, proč se tam film nepromítal.

Kalinin z Křesťanského státu ale nepřevzal odpovědnost za vyhrožování obchodním centrům a školám, které pak musely být evakuovány a žhářský útok. Takový způsob boje podle něj to mají na svědomí nějací bojovníci proti „bezohlednosti a nemorálnosti“, ale ne členové Křesťanského státu.

Ve svých rozhovorech zástupci „Křesťanského státu“ tvrdí, že jejich organizace se skládá z více než 300 lidí a existuje v té či oné podobě od roku 2010. Organizace má prý regionální kanceláře ve třinácti ruských městech. Žádné takové hnutí ale není v Rusku oficiálně zaregistrované. Objevují se i podezření, že by služby Křesťanského státu mohla využívat i ruská tajná policie FSB a to na špinavou práci. Současně ale stojí organizace za některými aktivitami kritickým vůči prezidentu Putinovi.

Není zde článek celý?