Válka v Sýrii zuří i v podzemí. Vládní síly pohřbily zaživa osmnáct extrémistů

Následující událost vypovídá o tom, jak důležitou úlohu může sehrát ve válečném konfliktu zdánlivě banální „náhoda“. Tato nakonec vedla k jednorázové likvidaci osmnácti ozbrojenců z teroristické skupiny Fajlak Al-Rahman. Příslušníci syrských Republikánských gard je doslova pohřbili zaživa.

Během jednoho z řady střetnutí v Ain Tarmě (satelitní město na předměstí Damašku; pozn. překl.) se pod syrským vládním vojákem propadl skrytý poklop.

Bojovník se nepropadl hluboko – nohama dopadl na jakousi mříž. Jeho spolubojovníci mu pomohli dostat se ven, a jelikož okolo zuřil boj, události v tu chvíli nepřikládali větší váhu.
Asi po týdnu voják vyprávěl o svém zážitku kamarádům jako o legraci. Jenže jeho přemýšliví přátelé nenechali celou věc jen tak a nechali si příběh vylíčit do posledních podrobností. Informaci předali rotnému a ten ji „posunul“ dále svým nadřízeným.
Velení Republikánských gard poté rozhodlo, že uvedenou skutečnost je nutno prověřit a v noci vyslalo na označené místo dva průzkumníky. Ti nakonec našli díru do země, zaházenou suchými větvemi, plastovými foliemi a dalším odpadem.
Pod tím vším pak byla silná a pevná mříž a pod ní – tunel. Vojáci tunel ještě několik dnů nenápadně pozorovali, aby se přesvědčili, že jej ozbrojenci z organizace Fajlak Al-Rahman skutečně používají.

Jednotka ženistů pak dostala pracný úkol: prokopat se kamenitou půdou až k tunelu povstalců.
Když byla tato nejtěžší část práce hotova a chodba prokopána až ke stěně tunelu, nanosili vojáci Republikánské gardy ke konci chodby hromadu výbušnin (stojí za zmínku, že se k tomu velmi dobře hodily vadné protipěchotní miny, které dostala jednotka RG v Ain Tarmě).
Jakmile další den povstalci tunel znovu použili, odpálili vládní vojáci nálož a v troskách tunelu pohřbili osmnáct islamistů.

„Někteří z nich zemřeli okamžitě, další pohřbily trosky, naživu ale nezůstal nikdo,“ oznámil syrský vládní důstojník, kterému bylo svěřeno velení operace.
Ve východních předměstích Damašku probíhají podobná střetnutí den co den, ale nepřinášejí praktický úspěch žádné z bojujících stran. Samotní Syřané nazývají tento stav „podzemní válkou“.
mbi, Eurasia24.cz
Zdroj a foto: free-news.su

Není zde článek celý?