Ve Francii našli skicu nahé Mony Lisy

Ve Francii byl nalezen náčrtek zobrazující nahou ženu, který může být podle expertů konceptem pro Monu Lisu Leonarda da Vinciho, uvádí The Telegraph.

Kresba byla v kolekci uměleckých děl z období renesance v muzeu Condé v paláci Chantilly. Dříve se odborníci domnívali, že uhlem namalovaný portrét ženy známé jako Monna Vanna byl pouze namalován v dílně da Vinciho, po expertíze v Louvru však francouzští experti došli k závěru, že sám umělec mohl pracovat na tomto obraze.

​Podle kurátora muzea Condé Mathieu Deldicque mají oba portréty stejnou velikost a ruce a těla Mony Lisy a Monny Vanny jsou prakticky stejné.

„Není to matná kopie (pozn. La Giocondy neboli Mony Lisy). To, co vidíme, vznikalo současně s Monou Lisou ke konci života da Vinciho. Je velmi pravděpodobné, že tato skica je pro olejomalbu,“ tvrdí Deldicque.

Odborník Louvru Bruno Mottin potvrdil, že obrázek vznikl za života Leonarda da Vinciho. Zároveň si všiml, že čáry ve vrchním rohu práce byly udělány pravákem, zatímco slavný italský malíř tvořil levou rukou, proto musí být odborníci v hodnocení velmi opatrní.


Není zde článek celý?