Ve Státní dumě zareagovali na Porošenkova slova o jaderných zbraních

Místopředseda výboru Státní dumy RF pro záležitosti národností Ruslan Balbek v besedě s RT okomentoval prohlášení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že Budapešťské memorandum nestojí za nic ve srovnání s jednou jadernou náloží. Podle jeho názoru, když „kopá do dveří jaderného klubu“, může ukrajinský předák narazit na odvetná tvrdá opatření.

„Prohlášení ukrajinského prezidenta o jaderné náloži — to je ultimátum západním zemím. Jedna jaderná nálož není všelékem proti všem neštěstím Ukrajiny. Ukrajinský prezident si snad myslí, že když dostane jaderný obušek, začne jim beztrestně mávat, a nikdo mu ho nevyrazí z rukou? To je ten největší omyl“, řekl Balbek.

Podle Budapešťského memoranda se Ukrajina vzdala jaderných zbraní výměnou za bezpečnostní záruky a připojila se k Smlouvě o nestrategických jaderných zbraních jako země, jež nevlastní zbraně hromadného ničení. Strany, které podepsaly tento dokument (Ukrajina, Rusko, USA a Velká Británie), ho pak neratifikovaly, kvůli čemuž má dodnes neurčitý právní status.


Není zde článek celý?