Ve velkém byznysu se množí hlasy proti demokracii. Už chodí kmotrovi líbat prsten

Je dobře si všímat, jací lidé a s jakými argumenty se rozhodli podpořit Andreje Babiše. K majiteli společnosti Student Agency Radimu Jančurovi a příteli Václava Klause Karlu Muzikáři (bývalý lampasák, manažer zahraničního obchodu a porevoluční lobbista) se nyní připojil i slavný podnikatel Tomáš Pitr. Je slavný zejména svým útěkem před vězením.

Všichni se pozoruhodně shodují v jednom názoru: Demokracie se v České republice přežila a potřebujeme vládu pevné ruky. A na tu se nejlépe hodí Babiš. Jančura říká, že je třeba zavést „vůdcovskou demokracii“, protože ta dosavadní demokracie se nám už nehodí. Muzikář zase tvrdí, že „Babiš je jediná hvězda a jeho autokratické hnutí nám prospěje“.

Tomáš Pitr se ale ze všech vyznamenal nejvíce. Server Aktuálně s ním přinesl rozhovor, v němž si Pitr pochvaluje, jak se mu s Babišem vždycky dobře obchodovalo. Dojemně také hájí Babiše v konkrétních kauzách. Když třeba Babiš něco nějak upravil v dotazníku, kterým se žádalo o dotace na Čapí hnízdo, je to podle Pitra banalita a je za tím vlastně buzerace Evropské unie, která – obrazně řečeno – nutí blonďáky, aby se přebarvili na černo. Babiš by měl řídit stát proto, že má na rozdíl od tradičních politiků zkušenosti s řízením.

Svoji inklinaci k Babišovi Pitr doprovodil kouzelně slabomyslnou úvahou o škodlivosti demokracie. Na otázku, zda se bude Česká republika podle něj ubírat cestou autoritativního režimu, doslova Pitr řekl:  „Já bych vládu pevné ruky silně doporučoval. Nechtěl bych, abychom dopadli jako USA, kde lidé s modrými a červenými mávátky rozhodují o tom, kdo bude prezidentem. Jestli to někdo považuje za demokracii, já rozhodně ne. Spíše bych dnes hledal inspiraci někde na Východě.“

Tak a máme to. Pravomocně odsouzený podnikatel nám tu vysvětlil, že demokracie je na nic a že potřebujeme autoritativní režim. A seriozní vydavatelství Economia tyto zločinecké bláboly bez mrknutí oka pustí do veřejné diskuze. Proč bychom si tu přeci nemohli udělat diskuzi, jestli by nebyla diktatura lepší, než ta těžkopádná demokracie?

Mysleli jsme si, že na diskuzi o pochybenosti demokracie a „výhodách“ východních despotických režimů nám tady Kreml zařídil už Parlamentní listy. Nicméně téma odvržení demokracie se nyní stalo zjevně předmětem seriozní debaty v médiích vydavatelství, které mimochodem nedávno spustilo kampaň s heslem, že jeho novináři neví, kde je pravda, protože pravda vzniká až v diskuzi. Tak tady je ta diskuze.

Smysl rozhovoru s Tomášem Pitrem je jednoduchý. Očekává, že tu bude Babiš vládnout a tak mu potřeboval vzdát hold jako novému vládci. Jako z mafiánské ságy, kde se zlodějíček připlazí po kolenou, aby políbil kmotrovi prsten. Kmotr ho za to nechá žít. Bude se moci dál starat o svoji parní elektrárnu.

Pro nás je tu hlavní ale jiná věc: Všichni ti podezřelí lidé se ostentativně radují, že nám někdo zatne tipec. Že nám někdo chce sáhnout na naše občanská práva a poopravit je tak, aby se mu lépe vládlo.

Tohle už stačilo. V žádné kulturní zemi se takováto diskuze o likvidaci demokracie nevede. Takovou debatu vedou jenom divoši z pralesa a komunisté s východu.

Není zde článek celý?