Vědci našli na Sibiři pravěké obydlí s kamenným nábytkem

Během expedice v Bodajbinském okrese Priangarsku objevili archeologové obydlí pravěkého člověka s nábytkem vyrobeným z kamenů. Stáří objevu přesahuje 18 tisíc let, uvedla tisková služba Irkutské národní výzkumné technické univerzity.

Podle zveřejněných údajů byly zbytky obydlí vybaveného kamennými předměty objeveny na sídlišti ze starší doby kamenné Kovrižka IV.

„Komplex zahrnuje kamenné konstrukce s ohništěm. Uprostřed obydlí se nalézají bytové předměty a jednotlivé kameny. Největší zájem budí balvan vejcovitého tvaru, za kterým se nachází horizontální plochá deska, jež je zarámována dvěma kameny. Archeologové vyslovili názor, že se může jednat o stůl nebo křeslo pravěkých obyvatelů. Kamenné předměty se nacházejí i na vnější straně obydlí,“ stojí ve zprávě univerzity.

Podle vědců osobitou vlastností šestého kulturního horizontu jsou skvrny okru a kusy uhlí, jež jsou rozházeny na ploše sídliště. Pravděpodobně okrem pravěcí lidé označovali území, na kterém se chtěli usídlit, zatímco uhlí bylo nezbytné pro ohřev písčité podlahy.

Na vykopávce účastnici expedice objevili škrabadla a dláta. Většina objevů byla zhotovena z žilného křemene.

Podle docenta univerzity Alexeje Tetěňkina se předměty z tohoto materiálu dostanou do rukou archeologů nejvýše v jednom procentu případů.


Není zde článek celý?