Vědci uvedli hlavní příčinu obezity

Tým vědců z brazilské Univerzity Campinase zveřejnil výsledky výzkumu, který umožnil zjistit původní příčinu obezity. Praví se to v zprávě pro tisk na portálu EurekAlert.

Podle doktora Licia Vellosa, který přečetl zprávu na konferenci Fondu vědeckých výzkumů státu Sao Paulo, se vědcům zcela nedávno podařilo zjistit, že k rychlému tloustnutí vede změna střevní mikroflóry a zánik specifických neuronů v hypotalamu. Dosud ale bylo záhadou, který z těchto procesů začíná první.

Aby to zjistili, vykonali vědci sérii pokusů na myších. Hlodavci měli zvláštní dietu s vysokým obsahem nasycených tuků, která měla způsobit porušení látkové výměny.

Již v první den pokusu zaregistrovali vědci změny v neurosekrečních buňkách hypotalamu, přičemž složení střevní mikroflóry zůstalo po dva týdny stejné. V důsledku dospěli vědci k závěru, že právě zánik neuronů, jež regulují pocit nasycení, vede k „řetězové reakci“ v celém organismu.

Nyní mají odborníci najít způsob obnovení neuronů ztracených kvůli nevyvážené dietě. „Je to pouze první krok, ale možná pomůže jednou dosáhnout terapeutického překonání problému obezity,“ řekl Velloso.


Není zde článek celý?