Velvyslanectví RF potvrdilo zainteresovanost Moskvy v obnovení Sobiboru

Velvyslanectví RF ve Varšavě odmítlo tvrzení polské strany o tom, že Rusko nebylo zainteresováno v projektu vytvoření Muzea a památkového místa v Sobiboru nebo vyjádřilo přání se k němu připojit pouze na začátku roku 2016. Píše se o tom v oznámení ruské diplomatické mise, které mají k dispozici RIA Novosti.

„Tvrzení o tom, že Rusko nebylo zainteresováno do projektu vytvoření Muzea a památného místa v Sobiboru nebo že vyjádřilo přání se k němu připojit pouze na začátku roku 2016, odporuje faktům. Ruská strana v reakci na odpovídající pozvání polské vlády nejednou a jednoznačně potvrzovala zainteresovanost v připojení k projektu a poskytovala všechny nutné informace o své možné účasti v jeho financování a vývoji,“ píše se v oznámení.

Tábor smrti na území Polska fungoval od března roku 1942 do konce roku 1943. Podle posledních informací historiků tam fašisté zavraždili přibližně 170 tisíc židů z Polska a dalších zemí Evropy, dřívější hodnocení mluvila o 250 tisících obětí. Ruskou stranu pozvali, aby se připojila k projektu obnovení muzea a památného místa v Sobiboru v roce 2013.

Projekt, jehož iniciátory jsou Polsko, Izrael, Nizozemsko a Slovensko, předpokládá stavbu nového památníku, vybavení muzea, vytvoření odpovídající infrastruktury. Avšak v červenci přišlo oficiální sdělení z Varšavy, že na zasedání Mezinárodního vedoucího výboru projektu konaném 12. — 13. června padlo rozhodnutí, že bude spolupráce pokračovat v dřívější sestavě.

MZV RF vyjádřilo rozčarování v souvislosti s takovým rozhodnutím a označilo odmítnutí připojení Ruska k účasti na projektu za „nemorální z pohledu historické památky“.


Není zde článek celý?