VIDEO: Policie obsazovala školy, aby zabránila katalánskému referendu

Španělští policisté dnes pokračovali v opatřeních, jež mají zabránit nedělnímu katalánskému referendu o nezávislosti autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Policie uzavřela více než polovinu z 2315 škol, které měly posloužit jako hlasovací místnosti. Stoupence referenda, kteří několik desítek dalších škol obsadili, aby si hlasování vynutili, pak vyzvala, aby budovy do nedělního rána vyklidili. Španělské úřady se také pustily do blokování internetových platforem, které by mohly posloužit elektronickému hlasování.

Španělská vláda informovala, že policie znemožnila přístup do 1300 škol určených pro referendum. Dalších více než 160 škol obsadili občané, z nichž mnozí tam dokonce nocovali; lidé se svou přítomností snaží zajistit, že se hlasování uskuteční. Policie jim dala ultimátum k odchodu do nedělních 06:00 SELČ. Není přitom jasné, zda a jak po dané lhůtě policie zakročí. Navzdory ujišťování ze všech stran, že veškeré akce budou nenásilné, panují obavy, aby se situace nevymkla kontrole.

Policie podle médií také podnikla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády. Překvapivá akce se v telekomunikačním a technologickém středisku (CTTI) odehrála ráno a cílem bylo vynutit rozhodnutí katalánského nejvyššího soudu odstavit elektronické služby. Policie údajně uzavřela 29 aplikací a systémů, které byly určeny pro digitální hlasování a sčítání hlasů.

V Katalánsku je přes víkend nasazeno 26.000 policistů, kteří se mají postarat o to, že referendum v neděli nebude. Katalánský premiér Carles Puigdemont už v pátek nicméně řekl, že vše je připraveno k tomu, aby lidé mohli vyjádřit svůj názor. Většina Katalánců si referendum přeje, ale podle posledních průzkumů by pro nezávislost hospodářsky nejsilnějšího regionu Španělska hlasovalo jen 44 procent lidí.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes označil referendum za „výsměch demokracii“, který jde proti cílům a myšlenkám, jež sleduje Evropská unie. Referenda podle něj bývají ve skutečnosti „oblíbeným nástrojem diktátorů“.

V metropoli Madridu se dnes konala demonstrace několika tisíc lidí, kteří proti referendu protestovali z obav, že přivodí rozpad Španělska. Někteří křičeli: „Ať žije Španělsko“ a „Do vězení s Puidgemontem“.

V Barceloně i v okolí panoval podle dostupných informací v noci i dnes napjatý klid. Podle místních médií bylo v katalánské metropoli v nočních hodinách na nohou 60.000 lidí, kteří se pohybovali kolem volebních místností.

Katalánská vládnoucí separatistická koalice se zavázala, že pokud se většina v referendu vysloví pro odtržení, vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin.

Není zde článek celý?