Vzpomínka na Masaryka: Do Lán se nepřijel poklonit žádný člen vlády, natož prezident

Prezident T.G. Masaryk | FOTO: archiv F24

Dnes vzpomínáme osmdesáté výročí úmrtí prezidenta osvoboditele Tomáše Garrigue Masaryka. A tak se ke vzpomínkovému obřadu na hřbitově v Lánech sešli představitelé našeho státu. Je to už osm desítek let, tudíž pro dnešní politiky zřejmě Masaryk již není velký pojem.

K údivu přítomných zde nebyl jediný člen současné vlády, který by se přišel poklonit k jeho hrobu. Bohudíky tam byl alespoň druhý nejvyšší představitel našeho státu, předseda senátu Milan Štěch. Ovšem prezident republiky se nechal zastoupit pouhým úředníkem, zatímco předsedu sněmovny zastupoval Karel Schwarzenberg. Dále se dostavili zástupci různých organizací i občané, kteří přišli položit květinu a vzpomenout prvního československého prezidenta.

Z Lán se jelo do Prahy, kde proběhl obřad u Masarykova pomníku na Hradčanském náměstí a v menší míře se opakovalo to, co proběhlo v Lánech. Na paláci nad pomníkem visela fotka Tomáše G. Masaryka a heslo Nebát se, nelhat a nekrást.

Stojí za připomenutí, že tato budova byla v roce 1947 vyvlastněna podle zákona Lex Schwarzenberg, což ve skutečnosti byla bohapustá krádež.

Při těchto obřadech mohl člověk dobře pozorovat vývoj naší republiky a vztah k prvnímu prezidentovi. Zkrátka můžeme říci, že ano, nejdříve jsme opustili Masarykovu myšlenku o společném československém národu, pak jsme se vzdali československého státu a nakonec jsme to heslo, které tam bylo vyvěšeno, zkrátili na prosté Nebát se krást.

Není zde článek celý?