WP přisoudily Obamovi slova o Rusku, která on neřekl

Americké noviny The Washington Post uveřejnily falešné informace o tom, že Barack Obama údajně upozorňoval zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga na nebezpečí šíření falešných zpráv ze strany Ruska.

Jde o článek, který byl původně uveřejněn pod názvem Obama se pokusil upozornit Facebook na roli Ruska (Obama sought to prod Facebook on Russia role). Později se na začátku materiálu objevila poznámka „zpráva byla doplněna komentářem od Facebooku“ a v textu stálo, že Obama upozorňoval Zuckenberga na nebezpečí falešných zpráv, ale „nemluvil o Rusku“.

WP v té chvíli změnily nadpis on-line verze článku na: Obama se pokoušel upozornit Zuckerberga na falešné zprávy na Facebooku (Obama tried to give Zuckerberg a wake-up call over fake news on Facebook). V tištěné verzi zůstal původní nadpis.

Článek byl opraven kvůli komentáři viceprezidenta Facebooku pro komunikace Elliota Schradzhe, získaného až po uveřejnění článku.

Schradzh prohlásil, že rozhovor Obamy s Zuckerbergem ohledně dezinformace v jeho sociální síti „neobsahoval žádné odkazy na možný zahraniční zásah“.

Na chybu upozornil také AXIOS a Fox News. Novináři FN uvedli, že provedené opravy zcela překrucují tu myšlenku, kterou se WP původně snažily vložit do tohoto příběhu, a převracejí celý článek v „to, co by prezident Tump nazval falešnou zprávou“.


Není zde článek celý?