Zacharovová: akce na uchvácení ruského diplomatického vlastnictví není možné ospravedlnit

Není možné ospravedlnit zneklidňující akce na uchvácení ruského diplomatického vlastnictví v USA, prohlásila tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová.

„Všimli jsme si nemístných pokusů představitelů USA ospravedlnit nevybíravé jednání na uchvácení objektů ruského diplomatického vlastnictví 2. září a na pokusy přidat jim kulisu „oprávněnosti“. Ospravedlnit takové zneklidňující akce ovšem není možné a nebude to možné,“ stojí ve zprávě Zacharovové, jež byla publikována na stránkách ministerstva zahraničí.

Podle jejích slov je „to, co na americkém ministerstvu zahraničních věcí označují za „prohlídky“ či „inspekce“, ve skutečnosti nezákonné vtržení do ruských diplomatických prostor, které bylo doprovázeno jejich skutečným prohledáváním od sklepu až po komíny“.

„Pozornému prohledávání se podrobily zásuvky u psacích stolů a skříňky. Agenti FBI prohlíželi všechny růžky, rozebírali snížené stropy… Uvnitř služebních prostor Generálního konzulátu v San Franciscu Američané provádějí nejasné činnosti, něco řežou, něco strhávají, chápeme to tak, že přitom vážně poškozují historický interiér. Agenti tajných služeb USA se procházejí po střeše. Když to řekneme jinak, tak se chovají jako okupanti,“ řekla Zacharovová.

Dále zdůraznila, že „budovy, které jsou vlastnictví našeho (ruského — red.) státu, nebyly uzavřeny, ale obsazeny“.


Není zde článek celý?