Žena, která předala médiím zprávu o „ruských hackerech“, ji schovávala v punčocháčích

Pětadvacetiletá Reality Winnerová, zaměstnankyně firmy, která předala médiím utajenou zprávu o „ruských hackerech“, uvedla, že ji z kanceláře vynesla ve svých punčocháčích, uvádí list Politico s odkazem na přepis výslechu Winnerové.

V červnu média informovala o tom, že Winnerová byla zatčena. Od letošního února pracovala ve společnosti Pluribus International Corporation a tehdy dostala přístup k informacím se stupněm utajení „přísně tajné“. Podle vyšetřovatelů Winnerová v květnu emailem odeslala zprávu jedné z tiskových agentur. Její název se neuvádí, ale podle zdroje televize NBC se jedná o portál Intercept.

Podle listu Winnerová určitou dobu tvrdila, že zprávu vytiskla a několik dní ji měla schovanou v šuplíku svého stolu. Pak ji ale spálila. Později se přiznala, že zprávu zanechala a schovala ji, než ji poslala.

„Přeložila jsem ji napůl a schovala do punčocháčů,“ odpověděla Winnerová na otázku vyšetřovatele FBI, jak ji dokázala vynést z kanceláře.

Portál Intercept s odkazem na utajenou zprávu americké Národní bezpečnostní agentury dříve uváděl, že ruská vojenská rozvědka údajně spáchala kybernetické útoky na dodavatele softwaru pro organizaci voleb několik dní před samotným hlasováním. Portál Intercept odkazuje na kopii dokumentu, kterou dostal od anonymního zdroje. Přitom se zdůrazňuje, že výsledky těchto „útoků“ nebo jakýkoliv jiný vliv na volební proces nebyly zaznamenány.


Není zde článek celý?