Ženy v Saúdské Arábii se možná konečně dočkají práva na řidičský průkaz

Saúdská Arábie umožní ženám vůbec poprvé řídit automobil, což je jakýsi mírný pokrok v mezích zákona, protože jinak má tato země ohledně lidských práv a rovnoprávnosti právem pověst ultrakonzervativní země.

Král Salman vydal minulý týden nařízení, které mohlo být pro někoho překvapení. Zatím to byla údajně jediná země, aspoň z těch, co jsou nad hranicí naší západní vnímatelnosti, kde se ženám řízení zakazovalo. Příslušný výbor by měl tuto otázku prostudovat a reforma by měla vstoupit v platnost v červnu.

Ženám bylo řízení zakázáno, protože by to podle konzervativců mohlo vést k promiskuitě. Jak to u ultrakonzervativců – a to napříč náboženstvími – bývá, používaly se i pomocné argumenty. Jeden duchovní dokonce tvrdil, že řízení by poškozovalo ženské vaječníky.

Člověkem stojícím za reformou byl nejspíš jednatřicetiletý korunní princ Mohamed Bin Salman, jehož nástupnictví bylo potvrzeno v červnu. Ten už v minulosti navrhoval, že by se zákaz měl zrušit.
Saúdští muži a ženy začali na sociálních médiích starému králi gratulovat. „Zvládli jsme to,“ citují britské The Times Manala al-Sharifa, aktivistu, který v roce 2011 zahájil ženskou kampaň za právo řídit a byl několikrát uvězněn.

Saúdská Arábie ale zatím učinila jen malý krok, protože její pověst ohledně lidských práv je dost špatná. Proto se také na OSN snesla vlna kritiky, když se ukázalo, že země bude členem Rady OSN pro lidská práva. Doma přitom lidská práva jasně porušuje, ať už jde o práva žen, menšin, nesouhlas s vládou nebo kruté fyzické tresty a popravy. Děti ze šíitských rodin jsou diskriminovány a nemají přístup ke vzdělání. Osoby starší patnácti let jsou považovány za dospělé a mohou být v Saúdské Arábii i popraveny, k čemuž také dochází.

Pokud budou saúdskoarabské ženy moci aspoň řídit, je to samozřejmě lepší než nic. K nějakému výraznému pokroku ale povede – v nejlepším případě – ještě dlouhá cesta.

Není zde článek celý?