Aktualizujeme: V Rakousku vyhráli lidovci, druhé místo je nejasné

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku dnes zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Podle odhadů získala kolem 31 procent hlasů. Jasné však není, kdo obsadil druhé místo. Podle prvních odhadů agentury SORA po uzavření volebních místností se zdálo, že se druhou nejsilnější stranou v Národní radě stane krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ), podle aktuálních upřesněných odhadů ji ale sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna odsunuli na třetí místo.

Podle odhadů agentury SORA zveřejněných zhruba hodinu po uzavření volebních místností volby vyhráli lidovci s 31,5 procenta hlasů. Na druhém místě skončili proti prvnímu odhadu sociální demokraté s 27,1 procenta hlasů. Svobodní by podle odhadu agentury SORA získali 25,9 procenta hlasů, a skončili tak až na třetím místě. Hranici čtyř procent hlasů potřebných pro vstup do parlamentu překročili ještě liberálové z NEOS a Kandidátka Petera Pilze. Poslanci strany Zelených podle odhadu v parlamentu po volbách neusednou.

Své odhady založené na průzkumu mezi voliči po odevzdání hlasu zveřejnila po uzavření volebních místností v 17:00 nejdříve internetová televize oe24.TV, která lidovcům přisoudila zisk 31 procent. Jen o dva procentní body méně než lidovci měla podle ní krajně pravicová FPÖ. Třetí byla podle těchto odhadů Kernova Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) se ziskem asi 25 procent.

Předběžný konečný výsledek bez započítání korespondenčních hlasů by rakouské ministerstvo vnitra mohlo oznámit už kolem 19:30.

Vítězství lidovců jednatřicetiletého Kurze, který by se mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě, se očekávalo.

Pokud se potvrdí, že Sociálnědemokratická strana kancléře Kerna skončila druhá, bylo by to překvapení. Předvolební průzkumy v posledních dnech totiž předpovídaly, že mají Svobodní druhou příčku téměř jistou. Pokud by nakonec ale sociální demokraté skončili až třetí, bylo by to poprvé v poválečných dějinách Rakouska.

Kancléř Kern už předem ohlašoval, že jeho sociální demokraté odejdou do opozice, pokud neobhájí prvenství. Po deseti letech by tak vládu velké koalice mohla opět nahradit pravicová koalice lidovců a Svobodné strany Heinze-Christiana Stracheho.

Přibližně 6,4 milionu oprávněných voličů z celkových 8,8 milionu obyvatel této alpské republiky dnes mohlo vybírat z 16 politických subjektů, z nichž deset usilovalo o hlasy občanů celostátně. Rakušané volí parlament na pět let. Letos ale do Národní rady volili předčasně už po čtyřech letech kvůli faktickému rozpadu velké koalice SPÖ-ÖVP.

O rakouské volby je nebývalý zájem. Akreditovalo se na ně zhruba 900 zástupců médií z celého světa. Zahraniční média ve zpravodajství z Rakouska zdůrazňují hlavně mládí pravděpodobného příštího kancléře a také očekávaný politický posun Rakouska směrem doprava. Všímali si i zesílení populistických prvků v předvolební kampani. Podobné tendence sledují v celém regionu střední Evropy včetně České republiky, kde se parlamentní volby uskuteční za necelý týden.

Není zde článek celý?