Alijev nazval Ázerbájdžán jediným novým energetickým zdrojem pro Evropu

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že v Evropě bude spotřeba přírodního plynu stoupat a Ázerbájdžán je pro Evropu jediným energetickým zdrojem.

„Rozvoj energetického sektoru v Ázerbájdžánu není omezen našimi státními hranicemi. Co se týče naší energetické bezpečnosti, veškerá práce byla provedena, vyvážíme ropu, plyn a elektřinu různými směry. Máme 7 potrubí. Třemi z nich dopravujeme ropu — dvě z nich vedou k Černému, jedno ke Středozemnímu moři. Počet plynovodů se rovná čtyřem, jimi můžeme dopravovat plyn všemi směry — Gruzie, Turecko, Írán a Rusko,“ řekl Alijev na setkání s delegací Výboru pro politiku a bezpečnost Rady EU.

Podle Alijevových slov, která uvádí jeho tisková služba, poslední největší plynovod vede z Baku do Itálie, jeho stavba pokračuje.

„Provedli jsme veškerou práci k vytvoření moderní dopravní infrastruktury. Naše zásoby jsou známé, trh je ustanoven. Největším trhem je pro nás Evropa, která bude potřebovat plyn stále více. Víme, že v Evropě potřeba přírodního plynu bude stoupat, a Ázerbájdžán je pro Evropu jediným novým energetickým zdrojem. V současné době se využívají všechny ostatní zdroje zásobující Evropu plynem. Ázerbájdžán je nový zdroj, ne příliš vzdálený, zásoby jsou velké, má potenciál, dostatečný pro další desetiletí. Úzce spolupracujeme s Evropskou komisí. Už potřetí provádíme začátkem roku v Baku zasedání Konzultační rady Jižního plynového koridoru. Těchto zasedání se účastní viceprezidenti Evropské komise,“ řekl.


Není zde článek celý?