ANO není jen Babiš, ale i celá strana, která ho dobrovolně, účelově i nuceně následuje

Jestli jste voliči ANO a doufáte, že je na špici této strany také řada lidí, kteří nemají nic společného s případy okolo svého předsedy Andreje Babiše, vězte, že je celá strana s Babišem spojená mnohem více, než si asi myslíte. Poslanci za ANO navíc nesou zodpovědnost za řadu vládních návrhů omezujících svobodu lidí a zastali se svého šéfa také v případu pravděpodobného podvodu s Čapím hnízdem.

Na letošním stranickém sjezdu si zástupci ANO odhlasovali, že má jejich předseda prakticky absolutní moc nad volebními kandidátkami strany v parlamentních volbách. Může v nich libovolně škrtat i do nich své oblíbence přidávat. Zároveň strana Babišovi dluží velké peníze a jak upozornil portál Euro.cz, Babiš vlastní všech deset ochranných známek ANO. Má tak stranu v hrsti.

Straně však závislost na jejím šéfovi příliš nevadí. Stejně ho totiž životně potřebuje. Už před čtyřmi lety byl snad na všech předvolebních plakátech a letos je to podobné. Jen už nemá bílou košili (bez kravaty) s vyhrnutými rukávy.

Ačkoli je prakticky za vším ve vládě vidět Babiš, nesou za omezení domovní svobody i svobody podnikání (zákaz kouření zejména v hospodách), likvidační byrokracii (EET, kontrolní hlášení k DPH) ve firmách i obrovský pokles vládních investic a nárůst spotřebních výdajů spoluzodpovědnost všichni, či téměř všichni poslanci za ANO, ale i za ČSSD, lidovce, KSČM a často i bývalý Úsvit.

Část poslanců za ANO také chtěla povolit dodávky nebezpečných jaderných technologií a materiálu do diktátorského Íránu hlásícího se k nebezpečnému výkladu islámu a někteří chtěli rovněž zrušit lustrace.

Nesou za zákony odpovědnost dokonce častěji než samotný Babiš. Ten totiž při hlasováních často chyběl, ať už byl omluvený, nebo pouze nepřihlášený (takže např. diskutoval v poslanecké kantýně nebo měl zrovna zažívací potíže apod.). Dokonce se stalo, že bez omluvy chyběl i v den, kdy měl předkládat několik návrhů zákonů z dílny svého ministerstva. Byl zrovna místo toho na výletě (či kampani) v Uherském Hradišti.

Je pravdou, že ANO není jen Babiš. Je to také jeho pravá ruka z Agrofertu Jaroslav Faltýnek, je to ministr Pelikán, kvůli kterému může firma přijít o veřejné zakázky, pokud nechce zaměstnat kriminálníky, je to ministryně Šlechtová, která chce znárodnit soukromý církevní majetek na Pražském hradě, a tak bychom mohli pokračovat. ANO ve vládě podporovalo rovněž zvyšování zákonem přikázané minimální mzdy, což povede nejpozději při první krizi nutně k rozsáhlému propouštění, a také kvůli celé vládě byla nepochopitelně zastavena dostavba jaderné elektrárny v Temelíně připravená předchozími vládami.

Když měli být předseda Babiš a první místopředseda a šéf poslaneckého klubu Faltýnek vydáni spravedlnosti kvůli pravděpodobnému podvodu s Čapím hnízdem, poslanci z ANO odešli na protest ze sálu. Berou tak na sebe za případ spoluodpovědnost. Jen připomeňme, že Babišovi blízcí, kteří Čapí hnízdo v době čerpání evropské dotace určené pro malé a střední podniky podle Babišova tvrzení vlastnili, ztratili všechny dokumenty, které by to dokazovaly, včetně kopií. Zároveň připomeňme, že Babiš i Faltýnek o vlastnících z inkriminované doby opakovaně lhali. Také připomeňme, že Babiš společnost Farma Čapí hnízdo v podstatě vlastnil, protože bylo stavěno na jeho pozemcích a jeho firma ručila projektu za stamilionový bankovní úvěr (což byl mnohonásobek reálné hodnoty projektu).

Zástupci ANO na stranickém sjezdu navíc Babiše zvolili, ačkoli už se předtím provalil jeho trik (a možná daňový podvod) s korunovými dluhopisy, díky kterému si prozatím přišel na nezaplacených daních z úroků (prostřednictvím zaokrouhlování každého jednotlivého výnosu dolů) na zhruba 50 milionů korun.

Jak vidíte, ANO je do značné míry Andrej Babiš. Tam, kde může stranu, jíž předsedá, ovlivňovat, ji ovlivňuje, tam, kde nemůže, je členy následován dobrovolně nebo snad účelově.

Není zde článek celý?