Archeologové našli zlatou špičku jedné z posledních egyptských pyramid

Archeologové ze Švýcarska a Francie našli v Sakkáře, v jednom z pyramidových údolí, zlatou špičku pyramidy, která zdobila hrobku matky Pepi II., jednoho z posledních faraonů Staré říše, uvádí Ministerstvo pro záležitosti starodávného Egypta.

„Objevili jsme tento kámen severně od pyramidy faraona Pepi I. Nedaleko od místa, kde se podle našich očekávání měla nacházet pyramida jeho manželky, královny Ankhesenpepi II., matky faraona Pepi II., který byl jedním z vládců šesté dynastie Starověkého Egypta. Dosud jsme neměli žádné náznaky toho, že se nám podaří najít podobný pyramidion,“ oznámil vedoucí vykopávek Philippe Collombert.

Collombert a jeho kolegové našli ještě jednu památku takového typu při vykopávkách v Sakkáře, která je jedním z prvních údolí pyramid v historii Starověkého Egypta, kde leží hned 11 carských hrobek a množství pyramid a mastab jejich žen a dětí.

Podle archeologů tato špička pyramidy patřila nedostavěné pyramidě carevny Ankhesenpepi II., ženě Pepi I. a předpokládané matce Pepi II., který byl fakticky posledním plnohodnotným vládcem Staré říše, při jehož vládě začala být země nestabilní kvůli růstu moci nomarchů, kteří zastupovali panovníky jednotlivých provincií Egypta.


Není zde článek celý?