Astronomové získali nové fotografie „boží tváře“ v souhvězdí Pece

Dalekohled VLT vědcům pomohl v získání detailnějších fotografií galaxie NGC 1316, která je často označována za „boží tvář“, a bezpočet galaktických sousedů, uvádí Evropská jižní observatoř.

Galaxie NGC 1316 v souhvězdí Pece je klasický příklad „vesmírné nehody“, což dokazuje její čočkovitý tvar a prakticky úplná absence kulového shromáždění na okrajích. Tradičně se věřilo, že přežila pouze jednu srážku s jinou „hvězdnou rodinou“, ke které došlo asi před třemi miliardami lety, vědci však nedávno zjistili, že pohltila celou girlandu malých galaxií.

Tyto střety, jak ukázaly nedávné snímky získané dalekohledem Hubble, roztáhly a promíchaly oblaka plynu uvnitř NGC 1316. To vedlo ke vzniku množství hvězd, jejichž záření zvláštním způsobem osvítilo shluky plynu i prachu, čímž se podobaly mlhavému obrazu Boha z děl malířů renesance.

Astronomové pracující v Evropské jižní observatoři získali rekordně velké a detailní snímky „boží tváře“ a sousedních galaxií za pomoci teleskopu VLT, který je v horské observatoři La Silla v Chile.


Není zde článek celý?