Babiš hraje o všechno. Stojí za ním už jen Zeman, Česko po volbách čeká politická krize

Andrej Babiš se svým hnutím ANO zatím ještě válcuje předvolební průzkumy. I v těch slábne, jeho problémem je ale zejména stále se zvyšující počet kauz, které způsobily, že téměř všechny strany odmítají, že by zasedly ve vládě, kterou by vedl „estébák obviněný z daňového podvodu“. Bude tak zajímavé sledovat, jak se k celé věci postaví prezident Miloš Zeman, ale i to, zda případná krize nepovede jen k dalším volbám.

To, že snaživý Zeman pověří vítěze voleb sestavením vlády, je stoprocentní. Pravděpodobně bude sjednávat schůzku s Babišem chvíli po uzavření volebních místností, protože to, jakým způsobem neustále dává ostentativně najevo jejich nezlomné spojenectví, napovídá, že se oba pánové dohodli. Ostatně postavit prezidentského protikandidáta už bude možné jen pár týdnů, Martin Stropnický se na možnost zasednout na Pražském hradě stále ještě třese, jenomže odchod Zemanova kritika, europoslance Pavla Teličky, z hnutí ANO, jasně ukazuje směr, jakým se Babišova strana vydá – za Zemanem, ven z EU, do Ruska.

Zeman se tedy nemusí bát, že by ho někdo z ANO ohrožoval, Babiš se zase pravděpodobně příliš nebojí jeho, protože chřadnoucí prezident už mu ve zbytku vlastního volebního období moc klacků pod nohy nehodí. Naopak by mu mohl pomoci. Teoreticky by se totiž mohlo stát, že Zeman zastaví trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, což omluví snahou uklidnit politickou situaci a dotlačit tak někoho, aby s Babišem uzavřel koaliční smlouvu. Doufejme však, že v České republice stále ještě máme dostatečně silnou tu část společnosti, která by se podobné drzosti bránila, stejně jako většina zástupců demokratických stran ve sněmovně i v senátu.

Jiný prezident, jiné možnosti

Babiš má prostě velký problém. Nejprve mu podrazilo nohy obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Pro každého, kdo jen trochu přemýšlí nad reprezentací v zahraničí, musí být nepředstavitelné, že by předseda vlády obviněný z toho, že ukradl 50 milionů z dotací Evropské unie, s představiteli té samé EU s vážnou tváří jednal.

Pak tu je ještě ta „mafie“ slovenského ústavnímu soudu, která zabránila možnosti překrucovat historii a sdělila světu, že napříště se nebude ohlížet na svědectví bývalých estébáků, které má chránit jiné estébáky. Zajímavé je, že Babiš teď chce žalovat slovenské ministerstvo vnitra, nijak ho netrápí ti lidé, kteří podle něj zfalšovali všechny jeho spisy, a navíc je nadále oprávněně veden jako agent StB. To je další důvod, proč je nepředstavitelné, že by s ním demokratické strany šly vládnout – ostatně dlouhodobě to říká TOP 09, nyní i ODS a pro deník FORUM 24 potvrdil také šéf ČSSD Milan Chovanec, že si nedovede představit, že by obviněný člověk byl premiérem.

Pokud něco můžeme věřit samotnému Babišovi, ten si mezi hysterickými prosbami voličům o silný mandát dal na Facebook oznámení, že jeho strana nepůjde s komunisty ani s SPD Tomia Okamury. Zbývají tedy Piráti – o těch to jisté není ani z jedné strany, ovšem zároveň to nevypadá, že by takováto koalice měla dostatečně silný mandát, a to ani pokud se do sněmovny dostanou lidovci. I kdyby Babiš chtěl ustoupit a přenechat premiéreské křeslo někomu jinému, nemůže jej věnovat Jaroslavu Faltýnkovi, protože ten je na tom stejně. Nabízí se ještě současný ministr životního prostředí Richard Brabec, ale o Babišovi je známo, že jen tak někomu nedůvěřuje.

Každé volby dopadají úplně jinak než volební průzkumy. Pokud by se ale současný trend měl udržet, není nikde žádná jistota, že českým premiérem bude Andrej Babiš. Nerýsuje se ale ani velká koalice proti hnutí ANO, a tak je docela dobře možné, že konec roku prožije Česká republika v politické krizi. Můžeme očekávat, že Zeman bude opět překrucovat ústavní pořádek, ale času na to mnoho mít nebude – začátkem roku se totiž můžeme dozvědět jméno úplně jiného prezidenta.

A pak už tu budou jiné možnosti řešení, ale i jiné perspektivy.

Není zde článek celý?